
Gratis seniorträning!
Är du 60 år eller äldre? Vill du hålla igång fysiskt?
Då tycker vi att du ska komma till oss på Fyrisfjädern Badmintonklubb där vi dagtid kommer erbjuda åldersanpassad/kapacitetsanpassad träning gratis.
Gratis seniorträning 3 dagar i veckan!
Tider
Tisdag 11:00-12:00
Onsdag 14:30-15:30
Fredag 10:00-11:00
Efter varje träningspass får man jättegärna stanna kvar för att ta en fika tillsammans!

Då tycker vi att du ska komma till oss på Fyrisfjädern där vi dagtid kommer erbjuda ålders -och kapacitetsanpassad träning gratis.
Vår huvudsakliga sport är Badminton, men vi kan även erbjuda Bordtennis, Pickleball och Mattcurling. Styrkan kan tränas upp i vårt eget gym. Utrustning kommer finnas på plats och kan lånas utan kostnad. Är vädret fint finns det också möjlighet till träning ute i det fria då vår hall ligger med stora grönytor och Fyrisån intill. Vi kan promenera, stretcha eller köra balansövningar, bara fantasin sätter gränsen.

Ta med egna träningskläder. Vi har omklädningsrum med dusch och bastu om man vill använda innan och efter träningspassen.
OBS! Skor med svarta sulor är ej tillåtet.
Behöver du extra återhämtning eller avkoppling så har Misha´s Massage sitt säte i våra lokaler så du kan boka massage till förmånliga priser.
Hos oss tränar vi inte bara kroppen utan främjar vårt välmående genom umgänge också. Därför kommer vi i samband med träningen att umgås över en fika eller enklare lunch dessutom så har ni självklart möjligheten att nyttja vår bastu och koppla av tillsammans.
Ingen föranmälan krävs.
Vid frågor, kontakta servicecenter@fyrisfjadern.se
Kommande schema
Tisdag 22/4 Pickleball med tränare Andreas
Tisdag 20/5 Pickleball med tränare Andreas
Onsdag 21/5 Pickleball med tränare Andreas.